Kdy je výhodné refinancovat stávající hypotéku?

Hypoteční úvěr řada z nás sjednává mnohdy na desítky let dopředu, je proto pochopitelné, že se snažíme sjednat co nejvýhodnější podmínky úvěrové smlouvy. Úroková sazba u hypotečních úvěrů patří zpravidla k těm nejnižším, přesto je velmi proměnlivá. Ovlivňuje jí totiž celá řada faktorů. Pokud jí sjednáme za zdánlivě výhodných podmínek, ještě to neznamená, že se nám tak bude jevit i za pár let. I z tohoto důvodu je možné svou stávající hypotéku velmi snadno refinancovat právě ve chvíli, kdy vám jiný poskytovatel nabídne výrazně výhodnější podmínky.

Vlastní bydlení

Refinancování hypotéky se rozumí její předčasné splacení novým hypotečním úvěrem sjednaným u jiného poskytovatele, který garantuje výhodnější podmínky. Těmi je například nižší úroková sazba, delší doba splácení či menší měsíční splátky. Refinancování není rozhodně složitý proces a není zapotřebí se ho obávat. Pokud se tak navíc rozhodnete v době fixace, je tento krok zcela zdarma. To znamená, že poskytovatel současného úvěru po vás není oprávněn požadovat finanční kompenzaci za předčasné splacení. Není zapotřebí mít ani souhlas s refinancováním. Pokud se tak rozhodnete, je pouze zapotřebí o svém počínání obeznámit aktuálního věřitele alespoň s měsíčním předstihem.

Úvěrový specialista

Je to jednoduché, řada lidí se ovšem stále refinancovat obává

Refinancování hypotéky je jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát, přesto se ho řada lidí obává. Přitom přechodem k jinému poskytovateli se dá ušetřit až tisíce korun ročně a výrazně ulevit rodinnému rozpočtu. V době fixace je navíc refinancování zcela zdarma. Pokud tedy s nově nastavenými podmínkami na další fixní období již nejste spokojeni, je nejjednodušší cestou porozhlédnout se u konkurence. Banky i nebankovní společnosti se neustále předhání ve výhodnějších nabídkách, proč tedy nechytnout příležitost za pačesy?