S dětmi nemůžete mluvit rovnocenně

Zajisté jste se už nejednou dostali do situace, kdy jste se vašemu dítěti snažili něco sdělit a kroutili hlavou nad tím, že to vůbec nechápe. A přitom jste vysvětlovali a podrobně vše rozebrali pořád dokola.

Nemůžete se čemu divit, že vám vaše dítě ve všem nerozumí, protože jeho myšlení a chápání je nastavené na úplně jinou úroveň.

Jak mluvit a jak nemluvit s dětmi?

Co je správně?

Pokud chcete u vašeho dítěte uspět, musíte změnit váš dosavadní jazyk a přepnout ho na ten dětský. Tedy myšlení z pohledu dítěte. Marně se budete rozčilovat nad tím, že udělalo něco špatně, pokud si vaše dítě ještě neumí rozdělit jeho činy na ty dobré a ty zlé. Snažte se proto dopátrat k tomu, jak to vidí ono. Zaměřte se na jeho pohled, kterým se snažilo problém vyřešit a následně zjistit, co ho k tomu vedlo.
máma a dcera na poli

Dobrou radou je to, že vždy, když mluvíte s dítětem, byste měli být v jeho rovině. Tím, že na vás bude vidět, bude vás lépe vnímat a snažit se porozumět tomu, co od něho chcete. Proto si k němu pokaždé klekněte a mluvte s ním z pozice dítěte.

Jak s ním rozhodně nemluvit?

Bezesporu jako s dospělým. Nepoužívejte žádná cizí slova, snažte se mluvit krátce a srozumitelně. Díte příliš dlouhé věty nepobere jako celek a vždy si z nich vyloží pouze pár slov, které mu nakonec ani nebudou dávat smysl.

V žádném případě nepoužívejte vulgarismy, v průběhu rozhovoru nekřičte, protože se vaše dítě zaměří pouze na váš zvýšený tón hlasu a pointa mu hned uteče. V průběhu vysvětlování a mluvení, na něho nikdy nevztahujte ruku! Věřte tomu, že to nikdy k ničemu nebude. Abyste se mohli příště vyhnout nepříjemnostem, musí mít čistou hlavu a laskavý přístup od vás jako od rodičů, aby mohlo lépe zpracovat problém, který mu chcete zdůraznit.

Děti nejsou dospělí!

I když vaše dítě rozumí všemu, co se kolem něho děje a víte o tom, že je nesmírně chápavé a šikovné, neznamená to ještě, že je stejně vyvinuté jako vy. Myslete vždy na to, že vše, co si vy jako dospělá osoba vyložíte jako logické, si vaše ratolest vyloží po svém v rámci jeho chápání. To ještě neznamená, že budete na stejné vlně. Musíte se naučit mluvit s vašim dítětem jeho řečí, být trpěliví vůči jeho chápání a dát mu vždy prostor na to, aby si nechalo vše uležet hlavou.
rodina v parku

A nezapomínejte! Nikdy na něho netlačte, vždyť pouze dospívá a všemu se učí!