Péče o nadčasové kousky

Investujeme do drahých a luxusních věcí, aby nám působily radost a abychom se v nich cítili dobře, také proto, aby nám snad i dlouho vydržely. O čím náročnější věc se jedná, tím lépe a pečlivěji se o ni budeme starat a pravidelně ji čistit. Jak je to s drahými a nákladnými látkami, jako je samet, hedvábí nebo taft? Poradím vám, jak o kousky takového oblečení správně pečovat a jak je čistit.

Jak se starat o oblečení podle materiálu
·         Hedvábí
Přírodní hedvábí se vyrábí z kukly bource morušového, což je noční motýl, který žije v Asii. Divoké hedvábí je pojem, který se také získává z kukel bourců jiného druhu, ten žije jen na území Indie a vzácně také Číny. Avšak nejčastěji se v obchodech setkáváme s umělým hedvábím, které je vyráběné z viskózy, polyamidu nebo polyesteru.
perly na hedvábí
Umělé hedvábí můžeme vyprat v běžném programu pračky na třicet nebo čtyřicet stupňů, držte se rad na lístečku o materiálu. Avšak pokud se jedná o přírodní hedvábí, musíte být obezřetní. Tento druh látky by se měl prát v ruce a pouze ve vlažné vodě. Ideální je použít jemný šampon a vysušte ji froté ručníkem. Nepokládejte na topení a žehlete látku za vlhka.
·         Samet
Původně se tato látka vyráběla z hedvábí, dnes je ale ve většině případů stejně jako hedvábí tvořeno uměle z viskózy nebo hedvábného vlasu, případně bavlny. Nejčastěji se však jedná o syntetická vlákna. Vždy se podívejte na cedulku výrobce, jaký postup praní nebo čištění doporučuje; buďto jej odneste do čistírny, nebo jej podrobte velmi opatrnému ručnímu praní.

·         Satén
Jedná se o velmi jemné a krásně lesklé tkaniny z hedvábí, z nějž jsou většinou večerní šaty. Dnes se vyrábí většinou z bavlny nebo ze syntetických vláken. Jedná se o látku jemnou, snadno se poškodí nebo odře. Neměla by se proto prát nad 40°C, ale doporučujeme takové kousky také odnést do čistírny.
fialový satén
·         Taft
I tato látka se vyrábí z hedvábí. Jeho základní vlastnosti jsou hladkost, tuhost, lesklost a na světle mírně mění barvy. Používá se nejčastěji na společenské šaty. Tato látka se doma vůbec nepere, povolené je jenom chemické čištění.