Jak udělat každý domov útulným pomocí světla a barev

Byt nebo dům jsou naším útočištěm. Doma si můžete odpočinout a nabít mysl novou energií, avšak pouze za předpokladu, že se budete cítit pohodlně. Zvláště v chladných měsících je důležitá domácí atmosféra. Nemusíte však renovovat nebo kupovat nový nábytek. Jen díky souhře světla a barev můžete toho hodně změnit.
lampa u komody


Různé světlo – různá nálada

Svítidla a osvětlovací tělesa dávají vlastním čtyřem stěnám určitou atmosféru. Ne každé světlo je však stejné: tradiční žárovka má teplejší světlo než neonové svítidlo, které je funkčnější, a proto je pravděpodobnější, že bude použito pro práci.

  1. Pokud pracujete doma u svého stolu, neměli byste tam používat energeticky úspornou žárovku. Moderní LED lampy jsou vhodnější pro čtení a práci s počítačem.
  2. Neonové nebo halogenové žárovky nejsou vhodné pro rodinnou večeři. Pro dosažení příjemného teplého světla jsou vhodnější energeticky úsporné žárovky.

lustr na stropě
Vliv světla a barvy na člověka a tělo

Přijdeme do místnosti a cítíme se dobře, ale často nevíme proč. Světlo může měnit místnosti, ovlivňuje efekt barev a v důsledku těchto dvou faktů také naši náladu. Je to proto, že naše tělo v reakci na určité podmínky prostředí uvolňuje látky zvyšující náladu. K dosažení tohoto cíle, můžete okořenit bílé stěny podle vašich představ.
Chcete-li vytvořit romantickou náladu, obzvláště jemné červené odstíny jsou velmi dobré. Ale i úprava jediné stěny v obývacím pokoji, dětském pokoji nebo ložnici poskytují povzbuzující akcenty.

Efekty s lampami a světly

Svítidla vytvářejí jedinečné poutače z nezdobených stěn a nudných stropů. Od podlahy ke stropu lze osvětlení nastavit pomocí promyšlených světelných technik. Další možnosti pro zdokonalení souhry barev a světla:

● vestavná světla zapuštěná do podlahy.
● zářivé reflektory mířící nahoru nebo dolů.
● závěsné systémy nebo ohebné světelné trubky.
● pohybující se, barevná světla.
● zářivky.
● pole diod instalované jako hvězdná obloha.

Důležité poznámky o souhře světla a barvy

Ne každá barva má pozitivní vliv na naši lidskou mysl. V některých místnostech je proto třeba se vyhnout některým barvám.

  1. Černá, stejně jako jiné tmavé, bohaté odstíny, jako hnědá, tmavě modrá – způsobují střednědobý a dlouhodobý pocit útlaku až sklíčenosti.
  2. Barva alarmu – červená by v žádném případě neměla být používána jako barva v ložnici, protože zneklidňuje.
  3. Oranžová je naopak povzbuzující a povznášející. Takže je to ideální barva pro pracovny či studentské pokoje.
  4. Uklidňující proti nervozitě a poruchám spánku je zelená, je tedy dokonale použitelná v ložnici.
  5. Tmavé odstíny způsobují, že se všechny okolní zdi jeví jakoby blíž. Naproti tomu bílé stěny odrážejí až 85 procent osvětlení. Světlé dřevěné panely jsou schopny odrážet asi třetinu světla.