Jak udělat každý domov útulným pomocí světla a barev

Byt nebo dům jsou naším útočištěm. Doma si můžete odpočinout a nabít mysl novou energií, avšak pouze za předpokladu, že se budete cítit pohodlně. Zvláště v chladných měsících je důležitá domácí atmosféra. Nemusíte však renovovat nebo kupovat nový nábytek. Jen díky souhře světla a barev můžete toho hodně změnit.
lampa u komody


Různé světlo – různá nálada

Svítidla a osvětlovací tělesa dávají vlastním čtyřem stěnám určitou atmosféru. Ne každé světlo je však stejné: tradiční žárovka má teplejší světlo než neonové svítidlo, které je funkčnější, a proto je pravděpodobnější, že bude použito pro práci.

  1. Pokud pracujete doma u svého stolu, neměli byste tam používat energeticky úspornou žárovku. Moderní LED lampy jsou vhodnější pro čtení a práci s počítačem.
  2. Neonové nebo halogenové žárovky nejsou vhodné pro rodinnou večeři. Pro dosažení příjemného teplého světla jsou vhodnější energeticky úsporné žárovky.

lustr na stropě
Vliv světla a barvy na člověka a tělo

Přijdeme do místnosti a cítíme se dobře, ale často nevíme proč. Světlo může měnit místnosti, ovlivňuje efekt barev a v důsledku těchto dvou faktů také naši náladu. Je to proto, že naše tělo v reakci na určité podmínky prostředí uvolňuje látky zvyšující náladu. K dosažení tohoto cíle, můžete okořenit bílé stěny podle vašich představ.
Chcete-li vytvořit romantickou náladu, obzvláště jemné červené odstíny jsou velmi dobré. Ale i úprava jediné stěny v obývacím pokoji, dětském pokoji nebo ložnici poskytují povzbuzující akcenty.

Efekty s lampami a světly

Svítidla vytvářejí jedinečné poutače z nezdobených stěn a nudných stropů. Od podlahy ke stropu lze osvětlení nastavit pomocí promyšlených světelných technik. Další možnosti pro zdokonalení souhry barev a světla:

● vestavná světla zapuštěná do podlahy.
● zářivé reflektory mířící nahoru nebo dolů.
● závěsné systémy nebo ohebné světelné trubky.
● pohybující se, barevná světla.
● zářivky.
● pole diod instalované jako hvězdná obloha.

Důležité poznámky o souhře světla a barvy

Ne každá barva má pozitivní vliv na naši lidskou mysl. V některých místnostech je proto třeba se vyhnout některým barvám.

  1. Černá, stejně jako jiné tmavé, bohaté odstíny, jako hnědá, tmavě modrá – způsobují střednědobý a dlouhodobý pocit útlaku až sklíčenosti.
  2. Barva alarmu – červená by v žádném případě neměla být používána jako barva v ložnici, protože zneklidňuje.
  3. Oranžová je naopak povzbuzující a povznášející. Takže je to ideální barva pro pracovny či studentské pokoje.
  4. Uklidňující proti nervozitě a poruchám spánku je zelená, je tedy dokonale použitelná v ložnici.
  5. Tmavé odstíny způsobují, že se všechny okolní zdi jeví jakoby blíž. Naproti tomu bílé stěny odrážejí až 85 procent osvětlení. Světlé dřevěné panely jsou schopny odrážet asi třetinu světla.

Posted in Nezařazené