Co víte o bavlně?

Znáte město Příbor? Není to nijak velké město na Severní Moravě, ale má pěkné náměstí a taky moc hezké muzeum, které sídlí v bývalém klášteře, a kterému se říká Centrum tradičních technologií. V tomto Centru najdete místnost, kde vám představí všechny materiály, ze kterých se dá udělat vlákno a z vláken nit, a z nití plátno. Dozvíte se, že se dá udělat vlákno z kopřiv, ze lnu, z vlny, z vlasů, z chlupů. Téměř vše si budete moct osahat a vyzkoušet. Pravdou ale je, že lněné i vlněné látky vytlačila už dávno bavlna. Bavlníkové plantáže máme spojené s otroctvím, černochy v Americe, ale kdo z nás viděl někdy skutečnou bavlníkovou plantáž?

bavlna

V našich zeměpisných šířkách se bavlna nepěstuje, ale bavlny existuje mnoho druhů, a tak si můžete zkusit vypěstovat okrasnou bavlnu. Bavlník, který se pěstuje pro bavlnu dorůstá až do výšky 4 m, ale ten váš okrasný bude menší než jeden metr, ale dozrají na něm semena, které můžete znova další rok zasadit. Co se málo ví, že z bavlny se dá získávat i olej, který se převážně používá ke strojnímu mazání, ale také ve farmacii a v kosmetice. Zbytky z bavlníku jsou výborných krmivem pro velký obsah minerálních látek. Bavlněná vlákna najdeme v současnosti v převážné většině všech textilií. Bavlněné látky jsou zbožím, které jde stále na odbyt. Bavlněné látky nemají omezení, co se barevného potisku týká. Své uplatnění mají látky jednobarevné, ale i ty pestrobarevné, puntíkované, pruhované, kytičkované, fantazii se meze nekladou.

bavlna

Rozhlídnete-li se kolem sebe nebo do našeho šatníku, určitě najdeme něco z bavlněné látky. Povlečení, závěsy, z oblečení trička, kalhoty, šaty, spodní prádlo, ale i obuv, to vše se dá ušít či vyrobit z bavlněných látek. Dokonce i ty nenáviděné roušky, které jsme si narychlo všichni šili se dělaly z bavlněných látek.

Bavlněné látky tu byly, jsou a navždy budou.