Co vám přinese proces klíčení

Vitamíny – nejlépe využitelné zdroje vitamínu C jsou ovoce, zelenina, a také čerstvé klíčky naklíčených obilovin, luštěnin, a semínek rostlin, jako je např. řeřicha, zelí, brokolice, vojtěška Alfalfa a mnoho dalších. Vitamín C synteticky vyrobený nemá pro náš organismus tak přínosný efekt, jako ten získaný přirozenou cestou, spolu s ním totiž v organismu synergicky (širokospektrálně) působí i jiné složky. Kromě vitamínu C se při klíčení zvyšuje i množství jiných vitamínů, především tzv. B-komplex (B1, B2, B3 atd.) a další vitamíny E, K, provitamín A. Klíčky jsou koncentrovaným zdrojem těchto živin, proto pamatujme na střídmost, stačí jich konzumovat denně jen velmi málo, třeba jen jednu polévkovou lžíci.

klíčky řeřichy

Minerální prvky – minerály jsou základním stavebním kamenem buněk, lidské tělo je převážně sestaveno z kombinace minerálů a stopových prvků a vody. Minerály potřebujeme ke zpracování a využití potravy a pro mnoho jiných funkcí, ožehavým problémem současné doby je zejména snížený výskyt hořčíku v potravinách, které jsou hnojeny jen levnými průmyslovými hnojivy. Proto se vyplatí buď hořčík suplementovat a nakupovat potraviny pěstované s certifikátem BIO.

Antioxidanty a enzymy – živé klíčky obsahují také zvýšené množství antioxidantů a enzymů, které usnadňují trávení, ale především jde o tzv. RAW stravu. Klíčky jsou živé rostlinky, dodávají nám energii, je to podobné, jako když jdete do přírody, objímáte strom, a vnímáte jeho sílu a pozitivní energii.

klíčky v klávesnici

Jak na to

Vyzkoušejte miskyklíčení můžete realizovat mnoha způsoby, v zásadě by stačilo nasypat semínka na vlhkou utěrku, namočenou vatu, nebo papírový kapesník, ale takto vám klíčky prorostou skrze materiál a budete je obtížně sklízet. Navíc bude namáhavější pravidelné proplachování, zbytečně tím budete ztrácet čas a energii a plýtvat http://www.epochtimes.cz/2013060521249/Prestante-plytvat-potravinami-vyzyva-OSN-u-prilezitosti-Svetoveho-dne-zivotniho-prostredi.html vodou. Akrylátové misky na klíčení jsou zhotoveny tak, že mají na dně jemné vroubky, kde se drží jen vlhkost, semínka neplavou ve vodě, čímž se sníží výskyt plísně, a stačí misky proplachovat jen větším hrnkem vody. Misky se staví na sebe do tří pater, voda při proplachování protéká speciálními ventilky a takto lze klíčit i více druhů semen současně. Téměř bez práce a bez námahy.