Chlornan sodný k desinfekci vašeho bazénu

Uvažujete o pořízení bazénu, nebo už jej dokonce máte a přemýšlíte nad tím, jak udržet vodu v bezvadném stavu, vhodnou ke koupání a relaxaci? Především bychom si měli uvědomit, že jakákoli stojatá voda v přírodě okamžitě podléhá kontaminaci mnoha druhů mikroorganismů. Mohou to být viry, bakterie, plísně, houby, řasy, vodní hmyz, jež ji využívají nejen jako přirozené prostředí k životu, ale zároveň se v ní rozmnožují. Stačilo by pouhý týden ponechat vodu v bazénu svému osudu a bylo by po koupeli.

domácí bazén

Desinfekční prostředky

V úpravnách pitné, případně užitkové vody se běžně používají prostředky, které si s nežádoucími organismy poradí. Jedním z nich je chlornan sodný, desítkami let prověřený přípravek, vhodný i pro úpravu vodní náplně v zahradních nebo vnitřních bazénech a vířivkách.

Jedná se o produkt anorganické chemie, s obsahem chlóru zhruba v koncentraci 15 %. Nesmí se dávkovat společně s jinými prostředky z důvodu nebezpečí uvolňování jedovatého plynného chlóru. Před aplikací je třeba vždy ověřit množství tzv. vázaného a volného chlóru v nádrži, přičemž by u odtokového ventilu filtrace měla být hodnota v rozmezí 0,3 – 0,5 mg/l.

růkávky

Obecně se nedoporučuje riskovat přechlorování nebo naopak jeho nedostatek pouhým odhadem dávkování, testery mají v tomto případě svůj význam. Jestliže tester nemáte a jde o první použití bazénové chemie, je možné odhadnout první dávku mezi 150 a 200 ml na 10 kubíků vody. Další dávkování by mělo proběhnout za 3 až 6 dnů, a to v koncentraci 80 až 100 ml na 10 kubíků tekutiny v nádrži. Mějte však na paměti, že jde pouze o orientační postup, který nikdy nemůže zaručit optimální množství desinfekčního přípravku.

Jak aplikaci provádět

Při ručním dávkování se ředěný roztok rozlévá po hladině nádrže rovnoměrně do všech míst a při běžící filtraci se aplikuje tam, kde se nachází tryska přívodní přefiltrované vody. Filtrační zařízení by mělo být v provozu alespoň jednu hodinu. Chlornan sodný zvyšuje pH vody, z toho důvodu ji musíte pravidelně kontrolovat a měla by být v rozmezí 7,1 – 7,6. Objednávejte vždy takové balení desinfekce, abyste ji spotřebovali před uplynutím využitelného intervalu, přípravek totiž časem stárne a ztrácí svou účinnost.