Bořek stavitel

Bylo by hezké, kdyby šla stavba od ruky vždy tak, jak je to v oblíbeném dětském seriálu. Stavitel by si pěkně popovídal se svými stroji a ty by vykonávaly jeho pokyny samy bez obsluhy v pěkně svižném tempu. Realita všedního dne je ale bohužel zcela jiná.
Pokud už jste měli to štěstí a nemáte přímo špatnou osobní zkušenost, tak jste minimálně od známých zajisté slyšeli o případech, kdy stavební firma odvedla mizernou práci, a reklamace se vlekly nebo se neúměrně navýšila cena, případně se hrozně táhly stavební práce.

rypadlo

Stavba svépomocí

Ušetříte sice náklady za práci, ale budete mít nejspíše na několik let o zábavu o víkendech a o dovolené postaráno. Pokud již máte rodinu, bude tím pravděpodobně dost trpět. Musíte být všichni přesvědčeni o tom, že je to dobré řešení a na stavbě se nějak podílet. Ideální je široká základna příbuzných, kteří Vám budou moci jezdit pomáhat. A vy byste si měli také aspoň jednou ročně od stavby odpočinout a neinvestovat všechny peníze jen do ní.
Pokud si chcete být jistí konečnými náklady, nechte si odborníky před samotným začátkem stavby zpracovat kvalitní položkový rozpočet, aby Vás pak během stavby nějaké výdaje nepřekvapily.
Stavební materiál se vyplatí nakoupit dopředu ve výprodejových akcích mimo sezónu.

luxusní dům

Stavba firmou

Může být na klíč, kdy máte jistotu, že firma za svou práci ručí a víte, kam směrovat případné reklamace. Budete bydlet pravděpodobně rychleji, než když budete stavět sami a ke stavbě potřebujete jen stavební dozor, nemusíte tam trávit víkendy. Volte ale firmy ověřené, s dostatkem doporučení, aby se v půlce stavby nedostaly do konkurzu nebo neodvedly špatnou práci.
Můžete také každou část domu zadat jiné firmě a volit mezi nejvýhodnějšími nabídkami. Problém nastává, když chcete něco reklamovat, firmy to pak přehazují jedna na druhou a nenajdete dovolání.
Prostě hezké, útulné bydlení není samo sebou. 

Posted in Nezařazené