Automatická převodovka – postrach či příjemná pomoc?

Konzervativnější řidiči upřednostňující manuál si zajisté budou stát za svým – že automatická převodovka je schopna řidiče unudit, nebo způsobit jeho usnutí za volantem. V dnešní době však sofistikované automaty v lecčem předčí ručně řazené převodovky. Jenže jak přesvědčit zatvrzelého řidiče, aby si pořídil auto s automatem? Několik následujících bodů by mohlo pomoci.
ukazatel rychlosti.jpg
1.      Automat je pohodlnější.
Faktem zůstává, že o komfortu vozidla s automatickou převodovkou nemůže být pochyb. Prostředek sebou příliš necuká, jak tomu bývá běžné u vozidel s manuálem, což zajisté ocení nejen řidič, ale především jeho spolujezdci.
řadící páka.jpg
2.      Absence spojkového pedálu.
To souvisí již s bodem č. 1, čili s pohodlím. Tím, že vozidla s automatem postrádají spojkový pedál, nenastává problém „kam s chodidly“ – mladí a nezkušení řidiči se často stresují proto, že nemohou ovládat všechny pedály zároveň. Navíc stačí „pákou“ zvolit, jestli chcete jet dopředu či couvat, pak sešlápnout pedál a o zbytek se postará auto samo.
3.      Automat je lepší volbou pro nezkušené.
Silnou výhodou automatu je to, že umí přimět nové, vystrašené a nezkušené řidiče už jen k onomu nejdůležitějšímu prvnímu kroku: sednout si za volat. Tito lidé totiž podléhají strachu, že nezvládnou vyřešit křižovatku, že přehlédnou nějakou značku, nebo že nestihnou včas přeřadit. Automat jim umožní více se věnovat silničnímu provozu a plně zvládnout své vozidlo.
červený ford mustang.jpg
Automat však není bezchybný a má i své nevýhody. Mezi to patří samotné přeřazování – vozidlo nevidí to samé, co řidič, a není tedy možné, aby přesně vyhovělo všem potřebám. Vzhledem ke snaze o co nejnižší spotřebu většinou volí co nejvyšší převodový stupeň, což může vést k přepalování motoru při volnoběhu. Standardně také není možná volba řazení převodovky, tudíž dochází k přeřazování v nevhodných momentech, a někdy to ještě k tomu trvá příliš dlouho.

Posted in Nezařazené